Contents
|
|
| Real Name | Naveen Polishetty |
| Profession(s) | Actor, Writer, Comedian |
| Birthplace | Hyderabad, India |
| Nationality | Indian |
| Zodiac sign/Sun sign | Capricorn |
| Age (as in 2020) | 31 Years |
| Date of Birth | 27 December 1989 |
| Hometown | Hyderabad, India |
| School | Not Known |
| College | Maulana Azad National Institute of Technology, Bhopal |
| Educational Qualification | Degree in Civil Engineering (GPA 8.12) |
| Religion | Hinduism |
| Caste | Kapu Community |
| Hobbies | Travelling, Dancing, Reading |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
|
|
| Height (Centi.) (approx.) | 178 cm |
| Height (meters) | 1.78 m |
| Height (feet) | 5’ 10” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 70 kg |
| Weight (Pounds) | 154 lbs |
| Biceps (approx.) | 12 Inches |
| Waist Size (approx.) | 32 Inches |
| Chest (approx.) | 40 Inches |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Dark Brown |
|
|
| Debut | Bollywood Film: Shor in the City (2010)![]() Telugu Film: Life Is Beautiful (2012) ![]() TV: 24 (2013) ![]() Web Series: AIB (All India Bakchod) |
| Awards, Achievements | 2018- Digital Hash Award for the Best Actor![]() |
|
|
| Parents | Father- Name Not Known (Pharmaceutical Businessman) Mother- Name Not Known (Former Bank Employee |
|
|
| Marital Status | Married |
| Ex-Girlfriends | Not Known |
|
|
| Favourite Actor(s) | Mahesh Babu, Anil Kapoor |
| Favourite Actresses | Gal Gadot, Emilia Clarke |
| Favourite Film | Mr India (1987) |
| Favourite Director | Raj Kumar Hirani |
Naveen Polishetty : Lesser known facts
- Does Naveen Polishetty smoke?: Not Known
- Does Naveen Polishetty drink alcohol?: Yes
- Naveen hails from a middle-class family of Engineers and IITians.
- While growing up, he wanted to be employed in the Reserve Bank of India (RBI).
- Though he was always into stage performances in his school, he got inclined towards acting ever since he played the role of a ‘bartender’ in a school play.
- He was the winner of RJ hunt contest conducted by Hyderabad Radio City 91.1.
- He also won ‘s web initiative – AbMeriBaari.com, an acting hunt to find talented individuals looking for a break in the Indian entertainment industry.
- While doing his engineering in Bhopal, he developed an interest in cultural activities, did a lot of plays, and got enrolled in a drama club.
- After completing his degree, he joined a software company in Pune, but his acting bug took him to Mumbai, where he found it really difficult to get an acting opportunity. Hence, he joined a Telecom company in England, where he started working as a software engineer. After some time, he realized that he is not made for such kind of jobs, after which, he quit his job and came back to India. [3]Elle
- After his return to India, he started doing acting rehearsals in Bengaluru. Interestingly, his parents were initially unaware of the fact that he had quit his job in London; as Naveen used to tell them that he is on a vacation to hide about his acting aspirations.
- In 2014, he shifted to Mumbai to fulfil his acting aspirations. During his struggle days, he used to host live events, did a few sales jobs. After getting a good response as a comedian, he decided to try his hand at stand-up comedy and joined ‘AIB’ (All India Bakchod).

- He was one of the 3 main lead actors in ‘s play ‘Five Point Someone’, after which, he started doing plays and toured worldwide.
- There was a time when he was so desperate to get noticed that once when he was sitting at a restaurant, he started staring at people; so that they might recognise him.
- His work with AIB got noticed by the team of ’24’ and offered him the main character of Kush Sawant in the crime thriller TV series alongside Anil Kapoor.

- He played the role of Mahesh Babu‘s friend in the Telugu film ‘1 – Nenokkadine’ (2014).
- He was first recognized when he acted as the lead in the web series ‘Chinese Bhasad’ (2016), produced by Viacom18 on Voot.

- He became an internet sensation with his monologue on the AIB web series – ‘Honest Engineering Campus Placements’ (2017).











