Contents
|
|
| Real Name | Mahira Sharma |
| Nickname | Maahi, Mau |
| Profession(s) | Actress, Model |
| Birthplace | Jammu & Kashmir, India |
| Nationality | Indian |
| Zodiac sign/Sun sign | Sagittarius |
| Age (as in 2019) | 22 Years |
| Date of Birth | 25 November 1997 (Tuesday) |
| Hometown | Jammu & Kashmir, India |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Educational Qualification | Graduate |
| Religion | Hinduism |
| Caste | Brahmin |
| Hobbies | Travelling, Listening to Music, Dancing |
|
|
| Height (Centi.) (approx.) | 163 cm |
| Height (meters) | 1.63 m |
| Height (feet) | 5’ 4” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 60 kg |
| Weight (Pounds) | 132.28 lbs |
| Figure Measurements | 34-26-36 |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Light Grey |
|
|
| Debut | TV: Y.A.R.O Ka Tashan (2016) as ‘Shilpi’![]() |
|
|
| Father Name | Names Not Known |
| Mother Name | Names Not Known![]() |
| Brother Name | Akash Sharma![]() |
| Sisters | None |
|
|
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs/Boyfriends | Abhishek Sharma (actor)![]() |
|
|
| Favorite Food | Vada Pav |
| Favourite Actor | Shah Rukh Khan, Ranveer Singh |
| Favourite Actress | Kareena Kapoor |
| Favourite Holiday Destination(s) | Paris, Prague |
| Favourite Colour(s) | Black, Grey |
| Favourite Apps | Instagram, TikTok |
|
|
| Controversies | Mahira is very short-tempered. Once, she broke a table on the sets of one of her shows. |
Mahira Sharma : Lesser known facts
- Mahira Sharma started her career as a model.
- In 2016, she bagged the role of Shilpi in ‘Y.A.R.O Ka Tashan’ and proved herself in the field of acting.
- She left the show in 2017 saying that she was not happy doing that character.
- Subsequently, she appeared in comedy TV serials like “Partners Trouble Ho Gayi Double” and “Taarak Mehta Ka Oolta Chashma.”
- In 2018, she played the role of ‘Manisha’ in Zee TV’s romantic drama “Kundali Bhagya.”
- Mahira Sharma was a part of the TV reality show ‘MTV Date To Remember.’ She appeared as a judge on the show.
- In addition to TV serials, she has also featured in the music videos of many Punjabi songs including “Nikk’s Relation,” “Love You Oye,” “Lehanga,” and “Gal Karke.”
- Sharma is very active on the social media app, TikTok.

- During the premiere of Bigg Boss 13, Salman Khan revealed that Mahira had some temperament issues due to which she often ended up throwing stuff in anger.

- Mahira is fluent in Hindi, English, and Urdu languages.











