

Contents
Vaibhavi Kapoor was born in Mumbai,Maharashtra,India.She did her schooling from St. Joseph’s High School, Malad, Mumbai.She completed her graduation from Bhavan’s College Andheri (West), Mumbai.
| |
| Real Name | Vaibhavi Kapoor |
| Nickname | Vaibhavi |
| Profession(s) | Actress |
| Zodiac sign | Not Known |
| Nationality | Indian |
| Age (as in 2020) | Not Known |
| Date of Birth | Not Known |
| Birth Place | Mumbai,Maharashtra,India |
| Religion | Hindu |
| Home Town | Mumbai,Maharashtra,India |
| School | St. Joseph’s High School, Malad, Mumbai |
| College | Bhavan’s College Andheri (West), Mumbai |
| Education Qualification | Graduate |
| Hobbies | Dancing, Watching Movies and Acting |
| |
| Height (Centi.) (approx.) | 167 cm |
| Height (meters) | 1.67 m |
| Height (feet) | 5’ 5” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 50 kg |
| Weight (Pounds) | 110 lbs |
| Figure Measurement | 33-26-34 |
| Hair Color | Dark Brown |
| Eye’s Color | Dark Brown |
| |
| Debut | Television : Chakradhari Ajay Krishna (2018) |
| |
| Parents | Father : Amit Kapoor Mother : Mamta Kapoo |
| Siblings | Brother : Not Known Sister : Not Known |
| |
| Marital Status | Single |
| Boyfriends | Not Known |