

Contents
Nikita Tiwari was born on 25 November 1993 (age 23 Years; as in 2020)in Jaipur, Rajasthan,India .Her zodiac sign is Sagittarius.
| |
| Real Name | Nikita Tiwari |
| Nickname | Nikita, Niki |
| Profession(s) | Actress |
| Zodiac sign | Sagittarius |
| Nationality | Indian |
| Age (as in 2020) | 27 Years |
| Date of Birth | 25 November 1993 |
| Birth Place | Jaipur, Rajasthan ,India |
| Religion | Hindu |
| Home Town | Jaipur, Rajasthan ,India |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification | Graduate |
| Hobbies | Dancing and Acting |
| |
| Height (Centi.) (approx.) | 173 cm |
| Height (meters) | 1.73 m |
| Height (feet) | 5’ 7” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 55 kg |
| Weight (Pounds) | 121 lbs |
| Figure Measurement | 33-26-34 |
| Hair Color | Dark Brown |
| Eye’s Color | Dark Brown |
| |
| Debut | Television : Roop – Mard Ka Naya Swaroop (2018) |
| |
| Parents | Father : Not Known Mother : Not Known |
| Siblings | Brother : Not Known Sister : Pooja Tiwari |
| |
| Marital Status | Single |
| Boyfriends | Not Known |