

Contents
Sagar Parekh was born in 1998 (age 24 Years; as in 2022) in Patna, Bihar, India. His mother’s name is Hetal Parekh, and his father’s name is Not Known.He did his schooling from Litera Valley School, Patna.He also did graduation from Mumbai University.
| |
| Real Name | Sagar Parekh |
| Nickname | Sunny |
| Profession(s) | Actor and Model |
| Nationality | Indian |
| Date of birth | 1998 |
| Age (as in 2022) | 24 Years |
| Birth Place | Patna, Bihar, India |
| Religion | Hinduism |
| Home Town | Patna, Bihar, India |
| Address | Mumbai,Maharashtra, India |
| School | Litera Valley School, Patna |
| College | Mumbai University |
| Educational Qualification | Graduate |
| Hobbies | Watchingfilms,Playing Guitar and Travelling |
| |
| Height (Centi.) (approx.) | 170 cm |
| Height (meters) | 1.70 m |
| Height (feet) | 5’ 7” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 62 kg |
| Weight (Pounds) | 136 lbs |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Black |
| |
| Debut | Television :Gumrah (2016) |
| Awards/Honours | Not Available |
| |
| Parents | Father :Name Not Known Mother :Hetal Parekh |
| Siblings | Sister:Not Known Brother:Not Known |
| |
| Marital Status | Unmarried |