

Contents
Sachin Shroff was born on 7 December 1979 (age 43 Years; as in 2022) in Mumbai, Maharashtra. His zodiac sign is Sagittarius . He has completed his schooling in Mumbai itself. He has got a graduation degree from Swami Vivekanand Junior College. He married Kumkumm fame actress Juhi Parmar. After 9 years of their marriage, the couple separated in July 2018.The couple has a daughter Samaira.
| |
| Real Name | Sachin Shroff |
| Nickname | Sachin |
| Profession(s) | Actor, Dancer,Entrepreneur |
| Nationality | Indian |
| Date of birth | 17 December 1979 |
| Age (as in 2022) | 43 Years |
| Zodiac sign/Sun sign | Sagittarius |
| Birth Place | Mumbai, Maharashtra, India |
| Religion | Hinduism |
| Home Town | Mumbai, Maharashtra, India |
| Address | Mumbai,Maharashtra, India |
| School | Not Known |
| College | Swami Vivekanand Junior College, Mumbai, Maharashtra, India |
| Educational Qualification | Not Known |
| Hobbies | Watchingfilms,and Travelling |
| |
| Height (Centi.) (approx.) | 173 cm |
| Height (meters) | 1.73 m |
| Height (feet) | 5’ 8” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 68 kg |
| Weight (Pounds) | 150 lbs |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Dark Brown |
| |
| Debut | Television :Kammal (2002) |
| Awards/Honours | Not Available |
| |
| Parents | Father :Name Not Known Mother :Name Not Known |
| Siblings | Sister:Hiteshi shroff Brother:Not Known |
| |
| Marital Status | Divorcee |
| Girlfriends | Juhi Parmar (Actress) |
| Wife | Juhi Parmar (m. 2009-2018) |
| Marriage Date | 15 February 2009 |
| Children | Daughter- Samaira Shroff Son- None |