Sachin Shroff is a well-known Indian Actor and Entrepreneur. In 2022 he is best known for playing the role of Taarak Mehta in the popular sitcom show Taarak Mehta Ka Ooltah .
Contents
Wiki/Biography
Sachin Shroff was born on 7 December 1979 (age 43 Years; as in 2022) in Mumbai, Maharashtra. His zodiac sign is Sagittarius . He has completed his schooling in Mumbai itself. He has got a graduation degree from Swami Vivekanand Junior College. He married Kumkumm fame actress Juhi Parmar. After 9 years of their marriage, the couple separated in July 2018.The couple has a daughter Samaira.
|
|
| Real Name | Sachin Shroff |
| Nickname | Sachin |
| Profession(s) | Actor, Dancer,Entrepreneur |
| Nationality | Indian |
| Date of birth | 17 December 1979 |
| Age (as in 2022) | 43 Years |
| Zodiac sign/Sun sign | Sagittarius |
| Birth Place | Mumbai, Maharashtra, India |
| Religion | Hinduism |
| Home Town | Mumbai, Maharashtra, India |
| Address | Mumbai,Maharashtra, India |
| School | Not Known |
| College | Swami Vivekanand Junior College, Mumbai, Maharashtra, India |
| Educational Qualification | Not Known |
| Hobbies | Watchingfilms,and Travelling |
|
|
| Height (Centi.) (approx.) | 173 cm |
| Height (meters) | 1.73 m |
| Height (feet) | 5’ 8” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 68 kg |
| Weight (Pounds) | 150 lbs |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Dark Brown |
|
|
| Debut | Television :Kammal (2002)![]() |
| Awards/Honours | Not Available |
|
|
| Parents | Father :Name Not Known Mother :Name Not Known ![]() |
| Siblings | Sister:Hiteshi shroff![]() Brother:Not Known |
|
|
| Marital Status | Divorcee |
| Girlfriends | Juhi Parmar (Actress)![]() |
| Wife | Juhi Parmar (m. 2009-2018) |
| Marriage Date | 15 February 2009 |
| Children | Daughter- Samaira Shroff![]() Son- None |
Some Lesser Known Facts About Sachin Shroff
- Sachin Shroff was born and brought up in Mumbai, Maharashtra.
- He married the TV actress Juhi Parmar in 2009. The couple participated in the dance reality show Nach Baliye-5.
- He also anchored some episodes of the TV series Shaabhash India.
- He has also appeared in the TV commercials of ATUM, Godrej, Med life, Nutella, etc.
- He was seen as Hukum Singh in the web series Aashram directed by Prakash Jha In 2020,.
- He played Gyan in Har Ghar Kuch Kehta Hai and Arjun in Naaginn. Other appearances include Sinndoor Tere Naam Ka, Saat Phere: Saloni Ka Safar, Naam Gum Jayegaa, Shagun, and Vishwaas.
- In 2022 Shailesh Lodha was replaced with Sachin Shroff to get the role of Taarak Mehta in the favorite TV serial Taarak Mehta Ka Ooltah Chashmah.












