Kashish Kanwar is an Indian television and film actress. She is Well-known for her TV serial Ek Duje Ke Vaaste 2
Contents
Wiki/Biography
Kashish Kanwar was born on 19 December 1996 (age 24 years; as in 2020) in Delhi, India.Her zodiac sign is Sagittarius.She completed her Graduation from Delhi University.
|
|
| Real Name | Kashish Kanwar |
| Nickname | Kashish |
| Profession(s) | Actress |
| Zodiac sign | Sagittarius |
| Nationality | Indian |
| Age (as in 2020) | 24 Years |
| Date of Birth | 19 December 1996 |
| Birth Place | Delhi, India |
| Religion | Hindu |
| Home Town | Delhi, India |
| School | Not Known |
| College | Delhi University |
| Education Qualification | Graduate |
| Hobbies | Dancing, Watching Movies and Acting |
|
|
| Height (Centi.) (approx.) | 166 cm |
| Height (meters) | 1.66 m |
| Height (feet) | 5’ 5” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 55 kg |
| Weight (Pounds) | 121 lbs |
| Figure Measurement | 33-26-34 |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Black |
|
|
| Debut | Television : Ek Duje Ke Vaaste 2 (2020)![]() Film : Veere Di Wedding (2018) ![]() |
|
|
| Parents | Father : Not Known Mother : Antara Kanwar |
| Siblings | Brother : Not Known Sister : Not Known |
|
|
| Marital Status | Single |
| Boyfriends | Not Known |
Kashish Kanwar : Lesser known facts
- She also featured in various TV commercials advertisement like Nestle, Maggie, Dalmia, Airtel etc.
- Kashish is a professionally trained dancer.
- She is very active on social media and stay in touch with fans through Instagram, Twitter, Facebook, etc.








