Bio/Wiki |
| Real Name | Sadhwi Majumder |
| Nickname | Sadhwi |
| Profession(s) | Dancer |
| Nationality | Indian |
| Birth Place | Agartala, Tripura |
| Religion | Hinduism |
| Home Town | Agartala, Tripura |
| Address | Mumbai, Maharashtra |
| School | Holy Cross School, Agartala |
| College | Mithibai College of Science, Arts & Commerce, Mumbai |
| Educational Qualification | Graduate |
| Hobbies | Travelling and Dancing |
Height, Weight & Body Measurements & More |
| Height (Centi.) (approx.) | 162 cm |
| Height (meters) | 1.62 m |
| Height (feet) | 5′ 4″ Feet |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 55 Kg |
| Weight (Pounds) | 121 lbs |
Figure Measurements (approx.) | 34-26-34 |
| Hair Color | Dark Brown |
| Eye’s Color | Black |
Career She made her career debut in season 5 of the reality show Dance India Dance in 2015. Punit Pathak was his mentor on the show. |
| Debut | Television : Dance India Dance (season 5) |
Family, Parents, Siblings |
| Parents | Mother : Not Known   Father : Not Known   |
| Siblings | Sister: Samipa Vichare Brother: Maggi Vichare |
Boyfriends/Marriage |
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs/Boyfriends | Not Known |