

Contents
Ravish Dumra was born in Sirsa, Haryana,India.Ravish want to work with directors like Anurag Kashyap and Zoya Akhtar.
| |
| Real Name | Ravish Dumra |
| Nickname | Ravish |
| Profession(s) | Actor |
| Zodiac sign | Not Known |
| Nationality | Indian |
| Age (as in 2020) | Not Known |
| Date of Birth | Not Known |
| Birth Place | Not Known |
| Religion | Hindu |
| Home Town | Sirsa, Haryana, India |
| School | Air Force Bal Bharti School, New Delhi |
| College/University | Not Known |
| Educational Qualification | Graduate |
| Hobbies | Listening Music, Dancing,Travelling |
Height, Weight & Body Measurements & More | |
| Height (Centi.) (approx.) | 177 cm |
| Height (meters) | 1.77 m |
| Height (feet) | 5' 10" |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 64 Kg |
| Weight (Pounds) | 141 lbs |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Black |
| |
| Debut | Television : Airlines (2014) Web Series : Breathe: Into The Shadows (2020) |
| |
| Parents | Father - Not Known Mother - Not Known |
| Siblings | Brother - Not Known Sister - Not Known |
| |
| Marital Status | Single |
| Girlfriend | Not Known |