

Contents
Rakesh was born on 7 July 1986 (age 40 years; as of 2022) in Bangalore, Karnataka, India. His zodiac sign is Cancer. He did his schooling at Javaseva Vidyakendra Boys Residential School.Rakesh Adiga is Unmarried and his Wife name was not known.
| |
| Real Name | Rakesh Adiga |
| Nickname | Rakesh |
| Profession(s) | Actor, Rapper |
| Nationality | Indian |
| Date of birth | 7 July 1986 |
| Age (as in 2022) | 36 years |
| Birth Place | Bangalore, Karnataka, India |
| zodiac sign | Cancer |
| Religion | Hinduism |
| Home Town | Bangalore, Karnataka, India |
| Address | Bangalore, Karnataka, India |
| School | Javaseva Vidyakendra Boys Residential School |
| College | Unknown |
| Educational Qualification | Graduate |
| Hobbies | Listening to Music, Traveling |
| |
| Height (Centi.) (approx.) | 173 cm |
| Height (meters) | 1.73 m |
| Height (feet) | 5’ 7” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 72 kg |
| Weight (Pounds) | 158.733 |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Black |
| |
| Debut | Film :Jhoshh(2009) Television :Kannada reality show Big Boss OTT(2022) |
| Awards/Honours | Best Debut Actor Award for Asianet Suvarna |
| |
| Parents | Father :Unknown Mother :Unknown |
| Siblings | Sister:Unknown Brother:1 Brother |
| |
| Marital Status | Unmarried |