

Contents
Mukta Barve was born on Thursday, 17 May 1979 (age 41 years; as in 2020) in Chinchwad, Pune, Maharashtra. Her zodiac sign is Taurus.She did her schooling from Sir Parashurambhau College, Pune. She did her Bachelor of Arts with Drama from Lalit Kala Kendra, Savitribai Phule Pune University.
| |
| Real Name | Mukta Barve |
| Nickname | Mukta |
| Profession(s) | Actress |
| Nationality | Indian |
| Signature | |
| Hometown | Chinchwad, Pune, Maharashtra, India |
| School | Sir Parshurambhau College, Pune |
| College | Savitribai Phule Pune University |
| Educational Qualification | B.A |
| Religion | Hinduism |
| Hobbies | Travelling, Gymming, Shopping |
| |
| Height (Centi.) (approx.) | 164 cm |
| Height (meters) | 1.64 m |
| Height (feet) | 5’ 4” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 62 kg |
| Weight (Pounds) | 136 lbs |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Brown |
| |
| Debut | Debut Theatre - Ghar Tighancha Asava (1996) Debut TV - Ghadlay Bighadlay (1998) Debut Film - Chakwa (2004) As a Producer: Chhapa Kata (Marathi Play; 2013) |
| |
| Awards/Honours | Sangeet Natak Akademi Awards- Ustad Bismillah Khan Yuva Puraskar in 2009 Marathi Filmfare Awards- Best Actress for the film “Double Seat” in 2016 Smita Patil Award for Best Actress in 2018 |
| |
| Family | Father Name - Vasant Barve Mother Name - Vijaya Barve Brother Name - Debu Barve (Commercial Artist) Sisters - Not Known |
| |
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs/Boyfriends | Not Known |
| |
| Favorite Actress | Sridevi |
| Street Food | Samosa Pav, Sevpuri, Misal Pav |
View Comments
I watched quite a few films of Mukta. What impressed me was her being so natural in all the roles
she played. I cannot say she acted; she lived all the roles. My sixth sennse tells me she is a genuine person, without any mask.
I pray she is always surrounded by people with agape love always.