

Contents
Ivana Kaur was born on 1 October 2012 (age 8 years; as in 2020), in New Delhi, India.His zodiac sign is Libra.
| |
| Real Name | Ivana Kaur |
| Nickname | Ivana |
| Profession(s) | Child Actor |
| Zodiac sign | Libra |
| Nationality | Indian |
| Age (as in 2020) | 8 Years |
| Date of Birth | 1 October 2012 |
| Birth Place | New Delhi, India |
| Religion | Hindu |
| Home Town | New Delhi, India |
| School | Not Known |
| College | National School of Drama, New Delhi Shri Ram Centre for Performing Arts, New Delhi |
| Education Qualification | Pursuing studies |
| Hobbies | Dancing, Painting |
| |
| Height (Centi.) (approx.) | 70 cm |
| Height (meters) | 7.0 m |
| Height (feet) | 2′ 3″ |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 24 kg |
| Weight (Pounds) | 52 lbs |
| Figure Measurement | 34-28-36 |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Black |
| |
| Debut | Web Series : Made In Heaven (2019) |
| |
| Parents | Father -Not Known Mother -Tina Kaur |
| Siblings | Brother - 1 Younger Brother Sister - Not Known |
| |
| Marital Status | Single |
| Boyfriends | Not Known |