

Contents
Deepika Shekhawat was born on 17 December 1994 (age 25 years; as in 2020), in Jaipur, Rajasthan,India. Her zodiac sign is Pisces. She did her Schooling Tagore Vidya Bhawan.she did here M.com from Kanoria Girls PG college Jaipur Rajasthan.
| |
| Real Name | Deepika Shekhawat |
| Nickname | Deepika |
| Profession(s) | Boxer, model |
| Zodiac sign | Pisces |
| Nationality | Indian |
| Age (as in 2020) | 25 Years |
| Date of Birth | 17 December 1994 |
| Birth Place | Jaipur, Rajasthani, India |
| Religion | Hindu |
| Home Town | Jaipur, Rajasthan, India |
| School | Tagore Vidya Bhawan |
| College | Kanoria Girls PG college Jaipur Rajasthan |
| Education Qualification | M.Com |
| Hobbies | Modeling, boxing, taking selfies |
Height, Weight & Body Measurements & More | |
| Height (Centi.) (approx.) | 165 cm |
| Height (meters) | 1.65 m |
| Height (feet) | 5’ 5” |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 60 kg |
| Weight (Pounds) | 132 lbs |
| Figure Measurement | 33-28-37 |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Black |
| |
| Debut | Television - Roadies Revolution (2020) |
| |
| Parents | Father -Arjundev Shekhawat Mother -Leena Rani |
| Siblings | Brother - Not Known Sister - Not Known |
| |
| Marital Status | Single |
| Boyfriends | Ex. Lakshya Jangid |