

Contents
|
|
| Real Name | Arti Singh |
| Nickname | Arti |
| Profession(s) | Actress |
| Birthplace | Lucknow, Uttar Pradesh, India |
| Nationality | Indian |
| Zodiac sign/Sun sign | Aries |
| Age (as in 2019) | 34 Years |
| Date of Birth | 5 April 1985 (Friday) |
| Hometown | Lucknow, Uttar Pradesh, India |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Educational Qualification | Not Known |
| Religion | Hinduism |
| Hobbies | Dancing, Swimming, Travelling |
|
|
| Height (Centi.) (approx.) | 165 cm |
| Height (meters) | 1.65 m |
| Height (feet) | 5' 6" |
| Weight (Kilograms)(approx.) | 55 kg |
| Weight (Pounds) | 121 lbs |
| Body Measurements | 32-26-33 |
| Hair Color | Black |
| Eye’s Color | Black |
|
|
| Debut | TV: Maayka - Saath Zindagi Bhar Ka (2009) as Soni Khurana |
| Famous Role | Being the niece of the Bollywood actor, Govinda and the sister of the comedian, Krushna Abhishek |
|
|
| Father Name | Atmaprakash Sharma (Deceased) |
| Mother Name | • Padma (Biological, Deceased) • Geeta Singh (Foster) |
| Brother Name | Krushna Abhishek (comedian) Vivek Singh (son of her foster mother, Geeta Singh) |
| Sisters | None |
|
|
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs/Boyfriends | • Ayaz Khan (actor, ex-boyfriend) • Siddharth Shukla (actor, rumoured) |
|
|
| Favorite Food | Pani Puri |
| Favourite Actor | Salman Khan |
| Favourite Actress | Priyanka Chopra |
| Favourite Colour(s) | White, Pink |
| Favourite Clothing Brand | Zara |
| Favourite Travel Destination | London |
I have a close circle of friends and Ayaz is one of them. We always meet with other friends. He is a nice guy and nobody would want to lose him as a friend. People should just stop linking us, as we both want to find suitable partners. The news of my marriage will shut my detractors. So, pray for me.”